Hvor kom varmen fra?
Nyere data viser, at temperaturen på den nordlige halvkugle i Allerød-tidens begyndelse steg med adskillige grader på blot få år – et af de hurtigste kendte klimaskift i Jordens historie! Forskerne er fortsat uenige om, hvad der udløste de voldsomme ændringer. Hypoteserne spænder fra et meteornedslag til store udstrømninger af ferskvand fra smeltende is, der ændrede havstrømmene i Atlanterhavet. Andre peger på vulkanudbrud – eller en kombination af flere faktorer.
Forskerholdet håber at komme lidt nærmere et svar med deres nye projekt. Siden Milthers og Hartz’ arbejde i 1800-tallets Allerød er der ikke foretaget undersøgelser i området – indtil sidste år. I 2025 var GEUS-geologerne Gregers Dam og Ole Bennike ude i Sortemose nord for byen og lave en række nye kerneboringer, der afslørede velbevarede lag fra netop Allerød-tiden og de tilstødende perioder Ældre Dryas og Yngre Dryas.
Nyt fra mosen
Bevillingen fra Aage V. Jensen Fonden gør det muligt for forskerne og deres kolleger at komme til at analysere prøverne i detaljer, blandt andet med kulstof 14-dateringer, isotopmålinger, geokemi, DNA- og makrofossilanalyser. På den måde håber forskerne at rekonstruere forholdene fra dengang og forhåbentlig få afklaret, hvad der skete. Blandt andet hvordan og hvor hurtigt den markante temperaturstigning påvirkede den lokale flora og fauna. Og om alderen for varmeperioden er den samme, som der senere er fundet spor af i iskerner fra Grønland.
Resultaterne kan samtidig give et fingerpeg om, hvordan ændringer i nutidens havstrømme i Nordatlanten potentielt vil kunne påvirke dyre- og plantelivet. Og dermed os selv.